בכל מעבדה לעבודה עם חומרים מסוכנים כיום חייב שיהיו מנדפים. אנו לא מדברים על מנדפים השואבים עשן במטבח של מסעדה או לקולטי אדים הנמצאים מעל הגז אצלנו בבית. עם זאת, מדובר בפעולה די דומה אותה עושים מתקני מתנדפים מיוחדים הנמצאים באותן מעבדות ומיועדות ליצירת סביבת עבודה בטוחה וסטרילית הן עבור העובדים וכן עבור תהליך הייצור והחומרים המיועדים לייצור בהם עושים שימוש וכדי שלא יתערבבו בהם חומרים נוספים. המנדפים קולטים את האוויר והאדים הנפלטים מהחומר עמו עובדים מתחת למנדף ובכך מונע מהחומר להגיע אל דרכי הנשימה של העובד או לאוויר היוצא מפיו של העובד להגיע אל החומר.. 

כיצד בנוי המנדף הכימי?

מדובר במעין תא סגור, הבנוי בצורה כזו שיש לו חלון שקוף שנפתח ונסגר ודרכו יכול להכניס העובד את ידיו ולבצע את העבודה בחומר הגלם בו הוא מתעסק בתוך המנדף. ישנם גם מנדפים בעלי 4 "קירות" שקופים ליצירת סביבת עבודה בשקיפות מלאה ובנוחות מרבית.

החלק העליון של המנדף כולל את המסננים השואבים את האדים מחומר הגלם, אלה עוברים את הסינון והטיהור הנדרש ונפלטים חזרה אל האוויר. ישנם 2 סוגים של מנדפים כימיים שניתן להשתמש בהם: הראשון מטהר את האוויר/האדים ופולט את האוויר אל תוך החלל והשני מחובר לצינור מיוחד הפולט את הגזים החוצה אל האוויר הפתוח. ישנם גם מנדפים המאפשרים עבודה משני הצדדים. כדאי לדעת שיש גם הבדל בין המנדפים השונים בגודל, בחומר הגלם ממנו הם עשויים, ברמת הסינון של המנדף, בהיותם מנדפים נייחים או ניידים ועוד. 

אישור מיוחד לעבודה עם מנדפים כימיים

על פי תקן 1839 של מכון התקנים הישראלי, כל מעבדה המחזיקה במנדפים כימיים חייבים לקבל את אישור המכון כתקף בטיחות עבודה עם המנדף אחרת לא תאושר העבודה בו. הבדיקה צריכה להיעשות אחת לחצי שנה או שנה בהתאמה לסוג המנדף והיא מתבצעת על ידי עובד מוסמך מטעם מכון התקנים הישראלי שיוזמן למקום לצורך הבדיקה. הוא כמובן יוודא שהמנדף עובד בצורה תקינה ומבצע את עבודתו כהלכה ובמידה וכן יספק אישור להמשך שימוש במתקן. 

כדאי לקרוא גם:  טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

תחזוקת המנדפים חשובה מאוד

על מנת להאריך את חיי המנדפים והשימוש בו וכן לשמור על איכות פעולה ברמה הגבוהה ביותר ולא לסכן את חיי העובדים שלכם ו/או את המוצרים והחומרים שעוברים מתחת למנדפים חשוב לבצע תחזוקה שוטפת בצורה תקינה ומקצועית. אחת לכמה זמן כדאי להזמין את החברה המשווקת את המנדפים שתשלח עובד מוסמך ומקצועי מטעמה לביצוע בדיקות טיב המנדפים, לניקיון שלהם, החלפת פילטרים ועוד. מיותר לציין שזלזול בתחזוקת המנדפים או ניסיון לעגל פינות בכל הנוגע לאישור מכון התקנים הישראלים עשויים לפגוע בחיי העובדים שלכם, שלכם, של כל מי ששוהה במתחם ועוד.

תגובות